Jak dbać o meble z drewna?

Kategoria: Blog

meble sosnowe

Drewniane meble to świetny wybór pod wieloma względami, ponieważ są one nie tylko trwałe, ale i bardzo ładne – nadają wnętrzu przytulności, a z czasem zyskują niepowtarzalny wygląd. Jednak, aby meble drewniane starzały się szlachetnie, należy o nie dbać. A jak to robić? Podpowiadamy!

Konserwacja mebli z drewna sosnowego

To, w jaki sposób będziemy konserwować nasze meble zależy od tego, czym są pokryte – może być to wosk bądź lakier. Po zastosowaniu poniższych kilku wskazówek, będzie można cieszyć się meblami z sosny przez długie, długie lata.

Konserwacja mebli woskowanych – co warto wiedzieć:

  • unikajmy czyszczenia powierzchni woskowanej wodą i detergentami – najlepiej nada się do tego sucha szmatka flanelowa;
  • jeśli potrzebujemy doczyścić mebel, to bardzo dobrze sprawdzi się preparat z dodatkiem wosku, który zarówno wyczyści powierzchnię, ale także uzupełni wytartą substancję tworząc kolejną, spójną warstwę ochronną.

Konserwacja mebli lakierowanych – podstawowe zasady:

  • najlepiej czyścić je wilgotną szmatką z ciepłą wodą z mydłem – unikajmy tłustych substancji, bo spowodują zmatowienie lakieru;
  • nie zalecane są także detergenty z woskiem, ponieważ sprawią, że lakier zacznie mieć tendencję do przyjmowania brudu.

Konserwacja to nie wszystko – prawidłowo rozmieść meble

Drewno nie przepada za ciepłem, trzeba pamiętać o tym ustawiając nowe meble w naszym domu. Najlepiej rozmieścić je w odległości przynajmniej 1 metra od źródeł ciepła takich jak kaloryfer czy kominek. W przypadku ogrzewania podłogowego należy podstawić pod mebel filcowe podkładki.

Powinno się również dbać, aby temperatura w pomieszczeniu nie wzrosła ponad 30 stopni Celsjusza.

Pomieszczenie powinno być także regularnie wietrzone, a wilgotność powietrza utrzymywana w granicach około 60%.

Dodatkowe środki zapobiegające uszkodzeniom

Nie można narażać drewna na zbyt długi kontakt z wodą, ponieważ może ono ulec wypaczeniu, lub uszkodzeniu lakieru, dlatego po wylaniu się płynu na powierzchnię drewnianą musi zostać ona natychmiast wytarta i osuszona.

Warto sprawić sobie także specjalne podkładki pod naczynia, ponieważ kontakt drewna ze zbyt gorącymi lub zimnymi naczyniami grozi powstaniem plam i przebarwień. Podkładki przydadzą się także np. podczas pisania przy stole – czasem zbyt mocno przyciskany długopis tworzy wgłębienia w drewnie, w których osadza się brud ciężki do usunięcia.

Nie wolno zapomnieć o przecieraniu kurzu

Dlaczego jest to istotne i jak właściwie kurz działa na drewniane meble?

Długo nie ścierany kurz wnika w pory drewna i co za tym idzie, obniża walory estetyczne mebla, który traci blask i staje się podatny na przebarwienia.

Warto więc nie odkładać tego na później i przecierać regularnie nasze meble suchą ściereczką czy specjalną szczotką.

Stosując się do tych paru porad, nasze meble np. łóżka drewniane będą doskonale utrzymywane i zadbane, za co odwdzięczą się trwałością i będą cieszyć ludzkie oko w każdym pomieszczeniu.