Jakie drewno najlepsze na łóżko do sypialni?

Kategoria: Blog

Łóżka drewniane

O trwałości, wytrzymałości i walorach użytkowych mebli w dużej mierze decyduje materiał, z jakiego zostały wykonane. Co więcej, tworzywo wykorzystywane do produkcji mebli może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie, co tym bardziej powinno przekonywać nas do świadomego wyboru określonych mebli. Ma to szczególne znaczenie w przypadku łóżek, na których odpoczywamy przez wiele godzin każdego dnia. Z tego też powodu powinniśmy dobierać takie łóżka, które nie tylko będą służyć nam w dobrym stanie przez wiele lat, ale również zapewnią dobry sen.

Łóżka drewniane – tradycja, wytrzymałość, naturalność

Łóżka drewniane mają liczne grono zwolenników i nie bez powodu! W końcu drewno to najbardziej naturalne i przyjazne człowiekowi tworzywo. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów drewna wykorzystywanego do produkcji łóżek. Wybierać możemy zarówno spośród gatunków krajowych, jak i zagranicznych. Poszczególne gatunki różnią się od siebie nie tylko walorami wizualnymi, ale i podstawowymi właściwościami, takimi jak twardość, wytrzymałość, odporność na czynniki mechaniczne itd.

W tym artykule skupimy się na najpopularniejszych gatunkach drewna, z którego są produkowane łóżka.

Popularne gatunki drewna na łóżka

  • Drewno sosnowe. Przede wszystkim zapewnia łatwą obróbkę. Cechuje się jasnym kolorem, który pasuje do różnego rodzaju wnętrz, np. urządzonych w modnym stylu skandynawskim czy prowansalskim. Drewno sosnowe jest bardzo przyjazne alergikom, więc świetnie sprawdzi się w mieszkaniach osób o tego rodzaju dolegliwościach. Bardzo często łóżka sosnowe są wybierane również do pokojów dziecięcych.
  • Drewno olchowe. Jest bardzo lekkie, a jednocześnie plastyczne. Można z niego stworzyć naprawdę solidne i trwałe łóżko, jednak trzeba też pamiętać, że ten gatunek drewna nie jest zbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne.
  • Drewno bukowe. Z drewna bukowego powstają twarde, wytrzymałe łóżka. Są one trwałe i solidne, więc będą służyć przez długi czas.
  • Drewno dębowe. Jest ono trudne w obróbce, a jednocześnie ciężkie i twarde. W zamian jednak zyskamy łóżko trwałe, solidne, odporne na uszkodzenia, stabilne. Kolor drewna dębowego jest dość ciemny, zachowany w odcieniu brązu. Świetnie sprawdzi się w sypialniach klasycznych i rustykalnych.