Drewno olchowe. Właściwości i zastosowanie w meblarstwie

Kategoria: Blog

Drewno olchowe

Drewno od zawsze było wykorzystywane przez ludzi do budowy domów, produkcji mebli i przedmiotów codziennego użytku. To jeden z najbardziej naturalnych i przyjaznych materiałów, jakimi otacza się człowiek. W meblarstwie wykorzystuje się wiele gatunków drewna, które wykazują doskonałe właściwości użytkowe. Jednym z nich jest olcha.

W asortymencie sklepu internetowego www.meblesosnowe.pl można znaleźć meble z drewna olchowego. Jeśli stoisz przed wyborem mebli drewnianych do swojego domu lub mieszkania, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na ten gatunek. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Najważniejsze właściwości drewna olchowego

Drewno olchowe pozyskiwane jest z drzew olszy, które rosną w Polsce. Podobnie jak brzoza i sosna jest to drewno krajowe, stanowiące doskonały surowiec do produkcji mebli. W meblarstwie jest doceniane przede wszystkim ze względu na łatwość obróbki i wiele możliwości wykorzystania. Jest to również drewno miękkie, cechujące się dużą elastyczności i trwałością. Obrabiając je, łatwo można uzyskać bardzo gładką powierzchnię.

Olcha dość dobrze znosi proces suszenia, ponieważ nie pęka, nie pęcznieje, nie kruszy się i szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dobrze znosi również proces klejenia, zapewniają trwałe rezultaty. Bardzo dobrze przyjmuje też lakiery i bejce.

Podsumowując: jest to gatunek drewna krajowego idealny do produkcji mebli.

Dlaczego warto zdecydować się na meble olchowe?

Drewno olchowe jest doceniane przede wszystkim za swój specyficzny kolor, który z czasem jaśnieje. To dość unikalna cecha wśród mebli drewnianych. Jak już zostało wspomniane, drewno olchowe jest dość miękkie, więc warto wybierać z niego meble, które nie będą poddawane zbyt intensywnej eksploatacji, gdyż pod wpływem mocnych uszkodzeń mechanicznych może dojść do ukruszenia ich fragmentu. Niemniej szafy lub komody olchowe z całą pewnością będą nam służyć przez długi czas. Trwałość mebli olchowych można wydłużyć, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne.