Klasyczne piękno mebli dębowych

Kategoria: Blog

Klasyczne piękno mebli dębowych

Dąb od wieków uważany był za symbol siły, wytrzymałości i trwałości. Już w starożytności wieńce z liści dębowych ozdabiały głowy wodzów i zwycięzców. Co więcej, dęby są uznawane za drzewa długowieczne, ponieważ przeciętny okres ich życia to nawet 700 lat. Na świecie istnieje ok. 200 gatunków dębu. W Polsce występuje 6 gatunków, z czego 3 z nich używanych jest do produkcji mebli (dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy i dąb czerwony). Czy meble z drewna dębowego są równie silne, trwałe i wytrzymałe?

Właściwości drewna dębowego

Drewno dębowe jest stosunkowo ciężkie, twarde i średnio podatne na kurczenie, a jednocześnie łatwo poddaje się obróbce. Cechuje się wytrzymałością, dlatego z dębiny powstają nie tylko łóżka, stoły, szafy, ale również podłogi (dębina trudno się ściera pod wpływem użytkowania). Jednym z głównych etapem przygotowań dębiny jest suszenie. Drewno powinno być starannie i odpowiednio długo suszone, w przeciwnym razie mogą powstawać pęknięcia.

Dlaczego warto wybrać meble dębowe?

  • Meble dębowe – podobnie jak samo drzewo – są bardzo trwałe i wytrzymałe, dlatego też z pewnością będą służyć w nienagannym stanie przez wiele, wiele lat.
  • Pielęgnacja mebli dębowych nie jest skomplikowana. Co więcej, drewno dębowe może być wielokrotnie odnawiane i przemalowywane. Zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, bardzo często zalecane jest np. oliwienie, niekiedy niezbędne jest stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych dedykowanych dębinie. Mebli dębowych nie należy jednak czyścić typowymi detergentami domowymi. W sytuacji, gdy coś wyleje się bezpośrednio na drewno, należy jak najszybciej wytrzeć plamę lekko zwilżoną szmatką.
  • Meble dębowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc bardzo trudne je zniszczyć.
  • Drewno dębowe jest solidne i wytrzymałe na obciążenia, dlatego często powstają z niego półki do przechowywania domowych przedmiotów, np. biblioteczki.
  • Żadne drewno nie lubi wody i wysokich temperatur. Jednak pod tym względem dębina wykazuje najwyższą odporność spośród innych gatunków wykorzystywanych w meblarstwie.