Czy meble z płyty meblowej są solidne?

Kategoria: Blog

Czy meble z płyty

Warto zaznaczyć, że pod pojęciem „płyty meblowe” kryje się bardzo dużo materiałów. Producenci, z różnych powodów, coraz rzadziej produkują wyposażenie z litego drewna. Meble z płyty są o wiele tańsze, lżejsze i łatwiejsze w produkcji. Niektórzy twierdzą, że umeblowanie z materiałów drewnopochodnych jest gorszej jakości i mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Producenci także biorą to pod uwagę, dlatego można spotkać się z różnymi rodzajami płyt meblowych.

Czy opłaca się kupować meble z płyty?

Wiele osób ma wątpliwości, czy kupować meble z płyty meblowej. Niemniej jednak to o wiele tańsze rozwiązanie niż zakup wyposażenia wykonanego z drewna dębowego czy sosnowego. Co więcej, płyta meblowa jest o wiele lżejsza niż jej naturalne odpowiedniki. Płyty meblarskie czy MDF-y to sprasowana i rozwłókniona masa drzewna. Produkuje się także ich twardsze i bardziej miękkie odmiany. Najpopularniejsze natomiast są płyty wiórowe, które znajdują wiele zastosowań w meblarstwie, a także w budownictwie. Najmniej popularne zaś są płyty paździerzowe, a sklejka z kolei najbardziej przypomina naturalne drewno.

Bardzo często nie jest możliwe określenie materiału, z jakiego mebel został wykonany. Nierzadko bowiem meble się laminuje. Warto wspomnieć, że niektóre płyty meblowe są bardziej wytrzymałe od wielu rodzajów drewna. Co więcej, prezentują się równie pięknie co naturalne, a przy tym są o wiele tańsze. Firmy meblarskie są świadome tego dylematu, dlatego wypracowały pewien kompromis. Coraz częściej można zakupić meble zrobione z płyty i naturalnego drewna. Elementy konstrukcyjne, które są narażone na duże obciążenie, wykonuje się z litego drewna, a strategiczne części mebla są zrobione z płyty. Takie rozwiązanie pomaga zachować wysoką jakość i jednocześnie obniżyć cenę produktu.