Jak skutecznie odnowić meble sosnowe?

Kategoria: Blog

meble sosnowe

Wystrój wnętrza można odświeżyć niewielkim nakładem kosztów i energii. Potrzeba tylko nieco czasu oraz motywacji. Szczególnie drewno jest materiałem podatnym na zmiany. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na meblach sosnowych, które można bardzo szybko odnowić lub całkowicie odmienić ich wygląd.

Meble sosnowe w obliczu zmian

Drewno sosnowe jest powszechnie wykorzystywane w branży meblarskiej, gdyż wyróżnia się odpowiednim poziomem sprężystości, jest też łatwe w obróbce. Doceniane jest też w codziennym użytkowaniu, gdyż wprowadza do wnętrz przytulny klimat i nie elektryzuje się, przez co na powierzchni osadza się mniej kurzu. Nie bez znaczenia jest również przystępna cena mebli sosnowych. Z tego też powodu naturalne meble z sosny są bardzo chętnie wybierane przez Polaków.

Ich dużym atutem jest możliwość szybkiego odświeżenia i odnowienia. Surowe drewno sosnowe można pomalować kryjącą emalią lub bezbarwnym lakierem. Często stosowana jest lakierobejca, dzięki której można uzyskać całkiem inny kolor drewna, kryjąc jednocześnie charakterystyczne rysunki i fakturę drewna. Z kolei kryjące emalie najczęściej stosowane są w przypadku starszych mebli sosnowych (trzeba pamiętać, że drewno sosnowe z czasem ciemnieje).

Odmieniamy wygląd mebli sosnowych

Proces odnawiania mebli sosnowych jest stosunkowo prosty, więc każdy, nawet bez szczególnych umiejętności, może podjąć się tego zadania. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować meble do malowania, a więc usunąć starą powłokę lakieru i wosku przy użyciu zwykłego papieru ściernego lub szczotki o sztywnym włosiu. Można też zakupić specjalny zmywacz, który pozostawia się na kilka minut na powierzchni, a następnie przy pomocy szpachelki ściągana jest powłoka lakieru. Po oczyszczeniu drewna trzeba jeszcze zaszpachlować ewentualne nierówności, aby uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię.

Po osuszeniu i zagruntowaniu drewna nanosimy właściwy odcień farby. Aby dodatkowo urozmaicić efekt, można użyć specjalnych szablonów, modnych technik decoupage’u lub shabby chic. W taki oto sposób uzyskujemy odnowione meble sosnowe, które całkowicie odmienią wygląd naszego mieszkania.