Sposoby pielęgnacji mebli sosnowych

Kategoria: Blog

Meble z drewna sosnowego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Sposoby czyszczenia i konserwacji mebli drewnianych różnią się od metod dbania o meble z tworzyw sztucznych, jednak są tego warte, ze względu na swoje unikalne zalety i względy prozdrowotne. Meble sosnowe należą do mniej trwałych, niż te wykonane z buku czy dębu, ale przy odpowiedniej pielęgnacji sprawdzą się równie dobrze, jak one.

Jeśli posiadamy meble sosnowe z drewna surowego, powinniśmy co najmniej raz w miesiącu zadbać o ich odpowiednie olejowanie, co pozwoli cieszyć się ich połyskiem i trwałością przez kolejnych kilkanaście lat. W tym celu należy zaopatrzeć się w specjalny olej do pielęgnacji drewna. Kolejno należy nakładać go wzdłuż linii słojów miękką i czystą ściereczką – np. z mikrofibry. Zabieg ten nie tylko poprawi wygląd drewna, ale też ukryje wszystkie rysy i usunie plamy.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z meblami sosnowymi pokrytymi woskiem, powinniśmy wykorzystywać mleczno do mebli – najlepiej z wosku.

Z kolei, kiedy mamy w swoim posiadaniu meble sosnowe lakierowane, do ich pielęgnacji powinniśmy użyć preparatów wzbogaconych o środek antystatyczny, który zmniejszy szansę na osadzanie się kurzy i innych zanieczyszczeń luźnych, jak sierść zwierząt, włosy czy złuszczony naskórek.

Uwaga na ciemnienie mebli

Meble sosnowe wraz z upływem lat ciemnieją, co dla jednych jest ich niewątpliwą zaletą, a dla innych – koszmarem. I chociaż proces ten jest nieunikniony, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można go nieznacznie opóźnić.