Wybieramy stół do jadalni

Kategoria: Blog

Wybieramy stół do jadalni

Stół w jadalni to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Zazwyczaj wiąże się z przyjmowaniem gości, świętowaniem i spędzaniem wspólnego czasu z rodziną. Nim dokonamy jego zakupu, należy zastanowić się, gdzie go ustawimy. Oczywiście wszystko zależy od rozplanowania i aranżacji przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście osobna jadalnia przewidziana w projekcie domu lub mieszkania. Jednakże zazwyczaj metraż nie pozwala na takie udogodnienia, dlatego dominuje tendencja do łączenia w jednym, większym pomieszczeniu kilku funkcji. Jadalnia zatem często staje się częścią kuchni lub salonu. Jednakże niezależnie od tego, gdzie będzie stał stół, z każdej strony powinien być do niego wygodny dostęp. Ułatwi to podawanie potraw oraz zapewni swobodę w zajmowaniu miejsca i wstawaniu od stołu.

Wielkość i kształt stołu

Standardowa wysokość stołów jadalnianych to 74-76 cm taka zapewnia dorosłym wygodne spożywanie posiłków. Wielkość blatu należy dobrać zarówno do wielkości pomieszczenia, jak i do ilości osób, która zazwyczaj będzie przy nim zasiadała. Warto pamiętać o tym, że stół powinien być na tyle duży, aby na jego środku pozostał wolny pas o szerokości  20 cm w celu ustawienia na nich potraw. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, żeby postawić odpowiedniej wielkości stół, można skorzystać z modeli rozsuwanych. Istnieje wiele różnych kształtów stołów. Do wyboru mamy prostokątne, kwadratowe, okrągłe i owalne.

Drewniany stół

Wybierając stół do jadalni, bardzo ważny jest wybór materiału z jakiego będzie wykonany. Na rynku znajdziemy stoły drewniane, metalowe, szklane oraz z tworzyw sztucznych. Warto podkreślić, że najsolidniejsze i najlepiej pasujące do wnętrz są stoły drewniane. Ponadto możemy być pewni, że stół drewniany będzie służył przez wiele kolejnych lat.  Warto podkreślić również, że podczas produkcji takich stołów stosuje się lakiery i barwniki wytwarzane na bazie wody, a nie rozpuszczalników, co w dużej mierze zmniejsza zawartość szkodliwych substancji.