Jak wybrać odpowiednie biurko dla dziecka

Kategoria: Blog

Jak wybrać odpowiednie biurko dla dziecka

Niebawem rozpocznie się kolejny rok szkolny. Dla niektórych pierwszy, dla innych już kolejny. Jednym z podstawowych elementów wystroju pokoju ucznia jest biurko przy którym dziecko będzie odrabiało zadania domowe, uczyło się czy korzystało z komputera. Dlatego wielkość i kształt biurka powinny być dobrze przemyślane. Biurko ma zapewnić dziecku wygodę i pozwolić uniknąć problemów z kręgosłupem.

Wymiary biurka

Kupując biurko w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego wymiary. Standardowy rozmiar prostokątnego blatu biurka to 80-90 cm głębokości oraz 120-161 cm szerokości. Jego wysokość powinna wynosić 72-74 cm dla osoby o przeciętnym wzroście, a nawet 80-85 cm dla osób bardzo wysokich. Jednakże w przypadku biurka dziecięcego sprawa wygląda nieco inaczej. Zazwyczaj biurko powinno być nieco niższe. Najważniejsze jest jednak indywidualne dopasowanie. Ważne, aby osoba siedząc przy biurku miała możliwość zachowania odpowiedniej postawy – proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, a nogi o podłogę. Ponadto kąt między ramieniem, a przedramieniem oraz kat między podudziem i łydką powinny być kątami prostymi. Trzeba również zadbać o to, aby dziecko mogło mieć wszystkie potrzebne mu przedmioty w zasięgu ręki. Ułatwi to odpowiednio duży blat oraz szuflady i szafki na książki, w które zaopatrzone są zazwyczaj drewniane biurka.

Wygląd i odpowiednie ustawienie

Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje biurek, które wykonywane są z różnego typu materiałów. Jednakże najbardziej polecane są trwałe i wygodne w użytkowaniu biurka drewniane. Bardzo często stosowanym materiałem jest drewno sosnowe, charakteryzujące się dużą trwałością przy stosunkowo niskiej cenie. Ponadto meble sosnowe są elektrostatyczne, co znacznie ułatwia życie małemu alergikowi. Takie przedmioty charakteryzuje niska podatność na osadzający się kurz. Oprócz materiału z jakiego wykonany jest mebel, ważne jest także jego ustawienie – do biurka musi dochodzić odpowiednia ilość światła. Najbardziej niekorzystne jest ustawienie biurka tyłem do okna.