Wygodny materac gwarantem spokojnego snu

Kategoria: Blog

Sen ma ogromne

Odpowiednio długi sen dobrej jakości jest podstawą zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie da się dobrze funkcjonować bez odpoczynku w komfortowych warunkach. Jednym czynników wpływających na sen jest właściwy dobór materaca. W poniższym tekście wyjaśniamy, dlaczego warto zainwestować w materac dobrej jakości.

Kilka słów o roli snu

Nie trzeba znać wyników badań naukowych, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne znaczenie dla naszego samopoczucia ma sen. Niedobory snu osłabiają umiejętność logicznego myślenia, przyczyniają się do problemów z koncentracją, wpływają na pamięć i hamują kreatywne myślenie. Przez brak snu jesteśmy rozdrażnieni, nasze reakcje są spowolnione, jesteśmy nieproduktywni i częściej chorujemy. Każdy, kto zmagał się z brakiem snu, zna te objawy z autopsji. Im dłużej mamy kłopoty ze snem, tym gorzej funkcjonujemy. Dobry sen zależy od wielu czynników: naszego stanu emocjonalnego oraz ogólnego stanu fizycznego. Dla przykładu: stres albo ekscytacja, głód lub zimno utrudniają nam zaśnięcie. Poza tym aspektami, na sen wpływa m.in. oświetlenie sypialni, wilgotność i temperatura panująca w pomieszczeniu. Higienie snu nie służą ciężkostrawne kolacje, kofeina, alkohol, czy drzemki w ciągu dnia. Rzecz jasna, ogromne znaczenie ma materac, na którym śpimy.

Wygodny materac zapewni błogi sen

Spanie na kanapie powinno być rozwiązaniem tymczasowym. Najlepiej wyśpimy się na wygodnym materacu. Jak go wybrać? Otóż każdy musi znaleźć idealny model dla siebie. Wyborowi materaca warto poświęcić uwagę, gdyż ta decyzja zakupowa będzie codziennie wpływała na nasze życie. Najlepiej udać się do salonu sprzedaży, w którym personel pomoże wybrać indywidualnie dopasowany materac, a także wskaże właściwy stelaż. Przy podejmowaniu decyzji należy uwzględnić wzrost i wagę oraz pozycję, w której dana osoba śpi. Twardość materaca trzeba dobrać indywidualnie: testujmy dostępne w sklepie modele, w innym wypadku nie będziemy w stanie nocą właściwie się zregenerować. U osoby leżącej na wznak, między lędźwiami a materacem powinna wytworzyć się przestrzeń utrudniająca umieszczenie w niej dłoni. Zbyt duży „luz” oznacza, że materac jest zbyt miękki. Jeśli lędźwie przylegają do materaca, jest on za twardy.

Typologia materacy wg rodzajów wypełnienia

Nawierzchniowy materac to propozycja dla osób, które nie chcą kupować nowego materaca, ale jednocześnie zależy im na poprawie jego twardości. Odpowiedni także dla osób sypiających na wersalkach, gdyż ten model wyrównuje powierzchnię mebla, zapewniając sen w komfortowych warunkach. Pianka, która pod wpływem temperatury i nacisku, idealnie dopasowuje się do kształtu ciała stanowi wypełnienie materaca termoelastycznego. Dla alergików odpowiedni będzie materac lateksowy, gdyż na jego powierzchni nie kumuluje się kurz. Co więcej, naturalny lateks ma właściwości antybakteryjne, a ponieważ jest elastyczny – doskonale dopasowuje się do kształtu śpiącego. Materace kieszonkowe swoją nazwę zawdzięczają kieszonkom, w których znajdują się sprężyny. Są one mniejsze i bardziej precyzyjne od bonellowych, przez co zapewniają maksymalną wygodę. To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Bonellowe materace to modele najstarsze, wyróżniające się mocnymi i twardymi sprężynami w kształcie klepsydry. Wysokoelastyczne materace cechują się wysoką elastycznością i sprężystością, są wypełnione profilowaną pianką.