Zalety i wady mebli drewnianych

Kategoria: Blog

Drewno było jednym z pierwszych surowców naturalnych użytych przez człowieka do wyrobu mebli. Pomimo upływu lat, do dziś cieszą się one ogromną popularnością. A to wszystko za sprawą kilku czynników:

  • Każdy kawałek drewna jest niepowtarzalny i unikatowy, dzięki czemu charakteryzują się dużą różnorodnością. Wytrzymałość tego surowca, barwa, struktura i odporność na ścieranie w połączeniu z umiejętnościami stolarza mogą zaowocować niesamowitym efektem.
  • Drewno można dostosować do każdego wnętrza domu, co czyni je surowcem uniwersalnym, znajdującym zastosowanie niezależnie od wystroju. Można je też łączyć z wieloma innymi surowcami, jak kamień, szkło, skóra, tkanina, a nawet innym gatunkiem drewna, dzięki czemu niezaleznie od panującego w domu stylu – industrialnego, prowansalskiego, glamour, skandynawskiego, klasycznego, eklektycznego, a nawet minimalistycznego czy nowoczesnego.
  • Drewno jest zdrowe. Jest to surowiec naturalny, nie zawierający żadnych szkodliwych substancji. Nie wywołuje również alergii, jest przyjemne w dotyku i wydziela ciepło, przez co jest przyjemne dla wszystkich domowników. Ponadto posiada zdolność samoregulowania wilgotności powietrza. Pokrywanie ich środkami ekologicznymi powoduje, że są zupełnie obojętne dla otoczenia.
  • Meble zrobione z drewna zapewniają użytkownikom wiele lat trwałości. Zwłaszcza te sporządzone z litego drewna doskonale wytrzymują próbę czasu i nawet w przypadku intensywnej eksploatacji, ich właściwości ulegają jedynie nieznacznej zmianie.

Niestety drewno posiada również kilka wad. Między innymi meble drewniane nie należą zazwyczaj do najtańszych, woda ma na nie niekorzystny wpływ, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby służyć nam przez długie lata oraz dużo waży, wywierając przez to większy nacisk na powierzchnię, na której stoi, a w przypadku przesuwania mebli mogą powstawać rysy na tych nawierzchniach.