Na zamówienie. Jak dobrać wymiar mebli?

Kategoria: Blog

wymiary mebli na zamówienie

Meble robione na zamówienie mają wiele zalet. Są jakościowo lepsze od serii mebli z sieciowych salonów meblarskich, można ich stylistykę dowolnie dopasować do aranżacji wnętrza, a przede wszystkim można dobrać ich wymiary dokładnie do naszych potrzeb. Jak to robić? Czym się kierować? Oto kilka porad.

Kuchnia

Standardowe wymiary dolnych szafek kuchennych dostępnych w sklepach meblowych to:

Wysokość szafek – 82 cm bez blatu, przeciętna grubość blatu to około 38 mm, więc razem daje to wymiar 86 cm. Można też spotkać rozwiązania wyższe, gdzie szafka z blatem daje razem wysokość 90 cm, jest to związane z rosnącą średnią wzrostu naszego społeczeństwa.

Szerokość szafek kuchennych – ich szerokość waha się od 15 do 90 cm. Poszczególne modele mają wymiary: 15 cm, 20 cm, 30 cm, 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm, 90 cm.

Głębokość szafek kuchennych – standardowa głębokość szafek kuchennych wynosi od 50 do 55 cm.

Jeśli mamy zamiar umieścić na nich płytę indukcyjną lub gazową, to wtedy ich szerokość i głębokość powinna wynosić minimum 60 cm.

Górne szafki kuchenne dają większą dowolność co do doboru wymiarów, ponieważ nie ma potrzeby dopasowywania ich do rozmiaru sprzętu AGD. Odległość między szafkami wiszącymi a stojącymi nie powinna być mniejsza niż 45 cm, żeby wygodnie można było wykonywać różne prace przy blacie.

Meble na wymiar umożliwiają wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni – jest to szczególnie istotne w niewielkich metrażach oraz w nietypowych wnętrzach (np. ze skosami). Należy pamiętać, że meble powinny być jak najlepiej dostosowane do wielkości pomieszczenia i potrzeb użytkowników.

Łazienka

Tutaj również złotą zasadą jest optymalne dopasowanie mebli do pomieszczenia i potrzeb wszystkich mieszkańców, ale są pewne stałe wymiary, których należy przestrzegać.

Górna krawędź umywalki powinna znajdować się 75-80 cm od podłogi. Przed umywalką należy zachować 65-110 cm wolnej przestrzeni, żeby można z niej było wygodnie korzystać.

Komody łazienkowe i niskie szafki są zazwyczaj produkowane w wysokości od 80 do 105 cm, ale robiąc je na zamówienie, możemy dopasować ich wysokość indywidualnie do potrzeb naszej rodziny.