Stolik kawowy w salonie

Kategoria: Blog

stoliki kawowe

Wybierając meble do salonu, często zwracamy uwagę przede wszystkim na takie elementy wyposażenia jak kanapa, fotele czy meble przeznaczone do ustawienia telewizora. Warto jednak pamiętać, że równie ważnym sprzętem jest stolik kawowy. Zazwyczaj ustawia się go między kanapą a telewizorem, przez co staje się meblem ważnym, zarówno funkcjonalnie, jak i wizualnie. Dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy. Ważne, żeby stanowił on spójną całość z resztą wyposażenia. Nim kupimy stolik należy odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy będzie on służył jedynie do podawania napojów i przekąsek, czy ma spełniać również inne funkcje – np. czy powinien mieć dodatkowe miejsce na gazety czy drobiazgi.

Najważniejsze parametry

Najważniejszymi parametrami, które bierze się pod uwagę, kupując stolik jest jego wielkość, wysokość, waga i stabilność. Wielkość stolika kawowego powinna być dostosowana do rozmiarów pomieszczenia oraz sofy i fotela, z którymi zostanie zestawiony. Najczęściej wybierane stoliki mają 110 cm długości i do 60 szerokości. Niezwykle istotną kwestią jest także wysokość stolika kawowego. Optymalną wysokością, która pozwoli na wygodne odstawienie rzeczy na stolik, jest około 55 cm. Warto zwrócić uwagę również na wagę stolika. Warto wybrać taki, którego przesuwanie nie sprawi trudności, szczególnie jeśli postawiony jest przy rozkładanej kanapie.

Stolik z drewna – wybór idealny

Najładniej prezentującym się domowym materiałem jest drewno, dlatego warto zainwestować w drewniany stolik kawowy. Do produkcji stolików drewnianych najczęściej wykorzystuje się sosnę, dąb, buk, brzozę czy olchę. Wykonane z tego typu materiałów stoliki prezentują się elegancko, są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, że drewno jest materiałem bardzo wdzięcznym w obróbce, na rynku znajdziemy stoliki okrągłe, prostokątne, na zdobionych lub prostych, klasycznych nogach. Niektórzy producenci oferują także masywne ławy z szufladami, spełniające rolę stolika kawowego.