Właściwości drewna sosnowego na meble

Kategoria: Blog

Właściwości drewna sosnowego na meble

Meble drewniane wyróżniają się ponadczasowym urokiem. Jest to tworzywo, które mimo szybko zmieniających się trendów oraz pojawiających się innowacyjnych rozwiązań zawsze było i jest nam bliskie. I nie ma w tym nic dziwnego, wyróżnia się doskonałymi walorami wizualnymi i użytkowymi, a także wykazuje szereg właściwości przyjaznych dla człowieka. Lubimy się otaczać przedmiotami z drewna, w tym przede wszystkim meblami.

W tym artykule chcielibyśmy się skupić przede wszystkim na meblach sosnowych, które są chętnie wybierane do domów i mieszkań, skupiając się przede wszystkim na drewnie sosnowym oraz jego właściwościach.

Właściwości drewna sosnowego

Drewno sosnowe jest wykorzystywane w różnych branżach, przede wszystkim w budownictwie i przemyśle drzewnym. Nie można zapominać również o przemyśle meblarskim, gdzie stosuje się sosnę do produkcji mebli (w tym domowych i ogrodowych) oraz galanterii drewnianej. Drewno sosnowe jest wybierane nie tylko ze względu na jego liczne walory użytkowe i wizualne, ale również łatwość w obróbce. Jest to drewno stosunkowo miękkie, sprężyste, a jednocześnie trwałe i wytrzymałe.

Warto też pamiętać o tym, że w naszym kraju drewno sosnowe jest stosunkowo tanim surowcem, więc powstają z niego meble bardzo atrakcyjne cenowo, co oczywiście przemawia na ich korzyść.

Sosna nadaje pomieszczeniom bardzo przyjemnego, swojskiego klimatu. Jednocześnie jest drewnem dość lekkim i taką samą lekkość można odczuć we wnętrzach po zastosowaniu mebli sosnowych. Świetnie sprawdzają się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach. Można nimi urządzić nawet przytulną kuchnię. Doskonale prezentują się również sosnowe komody, stoliki, łóżka czy krzesła.

Ważnymi cechami drewna sosnowego, o których należy wspomnieć, jest antystatyczność oraz higroskopijność. Antystatyczność oznacza, że meble nie kumulują kurzu, co stanowi dobrą informację dla alergików. Z kolei higroskopijność oznacza, że drewno wchłania, a nie oddaje wilgoci, dlatego też zostaje zachowana równowaga w optymalnej wilgotności mebli oraz powietrza w pomieszczeniu.